Procházka po Slatiňanech

Hlavní stránka » O městě » Procházka po Slatiňanech

Zámek

Romantický zámek vás přenese do života na pohodlném knížecím sídle přelomu 19. a 20. století. Kromě reprezentačních pokojů v patře jsou k vidění unikátní prostory kuchyně, umývárny a kotelny v suterénu. Areál dotváří vzorně udržovaný anglický park o rozloze 16 hektarů s druhou nejbohatší dendrologickou sbírkou ve východních Čechách. Přes půl století se také mezi zámeckými zdmi uchovává vzácná hipologická sbírka seznamující s historií, významem a využitím koně v lidské společnosti.

www.zamek-slatinany.cz

Hřebčín

V těsném sousedství zámku se nachází bývalé budovy knížecích stájí, ve kterých se v současnosti nachází hřebčín proslavený chovem starokladrubských vraníků. Toto jediného českého plemene bylo právě ve Slatiňanech zachráněno a navráceno k životu. Prohlídky hřebčína a projížďky kočárem jsou cílem mnoha turistů. Stejně tak i pohled na stáda pasoucích se koní je jedinečným a krásným zpestřením výletu do blízkého okolí Slatiňan.

www.nhkladruby.cz/slatinany

Kostel sv. Martina

Tato původně barokní dominanta města byla v roce 1881 zbourána a na jeho místě byl vystavěn podle plánu místního stavitele Františka Schmoranze nový kostel v pseudogotickém stylu.

Vilemínina stezka

Kněžna Vilemína z Auerspergu patřila mezi nejvýznamnější a nejoblíbenější slatiňanské zámecké paní. S rodinou zde trávila převážně letní měsíce, které přímo vybízely k procházkám. I proto byla po Vilemíně pojmenována nová naučná stezka, která vede od zámeckého parku a „klapačky“, nahoru směrem k bývalé vodárně. Nejenom že Vás a Vaše děti odvede od poměrně rušné silnice, ale zároveň si na pěti informačních cedulích můžete vyzkoušet, jaké jsou Vaše znalosti z různých oblastí, které se více či méně dotýkají Slatiňan.

Interaktivní muzeum starokladrubského koně Švýcárna

Švýcárna vznikla jako salaš v polovině 19. století přestavbou myslivny a stala se jedním z romantických prvků doplňujících auerspergské sídlo Vincence Karla Auersperga, inspirovaného jeho cestou do Anglie. Nyní se zde nachází Interaktivní muzeum starokladrubského koně, které vás seznámí s bohatou historií tohoto jedinečného plemene. Na své si zde přijdou jak dospělí, kteří jistě ocení stálou expozici, kde uvidí sbírky bičů, sedel, chomoutů, atd. V sále se promítají filmy o starokladrubském koni a jeho životě. Pro děti je zde připraveno venkovní i vnitřní hřiště, mohou si zkusit osedlat plyšového koně, postarat se o malé koníky v boxech, vyzkoušet kočárový trenažér i optické klamy a mnoho dalšího.

www.svycarna-slatinany.cz

Kočičí hrádek

Malé pohádkové království, nazvané poeticky Kočičím hrádkem, dala postavit kněžna Vilemína Auerspergová. Miniatura je vystavěna na nedaleké lesní skalce, a byla určena pro zámecké děti. Kněžna však netušila, že jeho stavbou udělá radost a potěšení mnoha pokolením těch nejmenších návštěvníků a turistů, pro které se stal hrádek vyhledávaným místem výletů a her.

Vyrazit k němu můžete po 2 km dlouhé nenáročné Naučné stezce ke Kočičímu hrádku, na které je instalováno 9 informačních tabulí. 

Návrší Vrchlického

Rozprostírá se nad třešňovým sadem s pamětní deskou od O. Španiela, která připomíná opakovaný pobyt Jaroslava Vrchlického v našem městečku. Velice zajímavý je i obraz Panny Marie, který je umístěný na křemencové skále v kamenném podstavci. Posedět zde můžete v krytém altánku, kde budete mít celé Slatiňany jako na dlani.

Hláska na Chlumu

Jedním z posledních počinů při obnově Slatiňansko-slavického areálu je zajištění a rekonstrukce vyhlídky Na Chlumu. Neobvyklá stavba stojí na jižním úpatí kopce Hůra (403 m), asi 3 kilometry západně od centra Slatiňan. Na přelomu 19. a 20. století ji nechal vystavět kníže František Josef Auersperg. Památka je nyní zcela opravena a veřejnosti volně přístupná po celý rok. Pro rekonstrukci hlásky byly využity materiály, které dotvářejí původní charakter stavby - kámen a dřevo.

Škrovád

Tato místní část Slatiňan leží na pískovcích druhohorního stáří při řece Chrudimce. Dříve se zde těžil pískovec, dnes jsou lomy vyhledávaným cílem horolezců, které skály využívají jako cvičné horolezecké stěny.