Procházka po Slatiňanech

Hlavní stránka » O městě » Procházka po Slatiňanech

Zámek

Zámek Zámek

Patří k nejvýznamnějším budovám Slatiňan. Největších architektonických změn zaznamenal za vlády knížecí rodiny Auerspergů. Po druhé světové válce bylo v prostorách zámku zřízeno hipologické muzeum, které dokumentuje vývoj koně od jeho vzniku až po současnost. Ve 34 místnostech zámku jsou uloženy předměty s koňskou tematikou. Sbírka je svým rozsahem největší v Evropě.

Zámecký park Zámecký park Zámecký park

Přilehlý zámecký park byl založen na počátku 19. století v anglickém stylu. Na ploše 16 ha se nachází druhá nejbohatší sbírka dřevin ve východních Čechách.

 

Hřebčín

Hřebčín

Nachází se v sousedství zámku, je znám chovem starokladrubských vraníků, jediného českého plemene, a tím právě ve Slatiňanech zachráněn a navrácen k životu. Areál je umístěn v bývalých knížecích stájích.

Prohlídky hřebčína a projížďky kočárem jsou cílem mnoha turistů, tak i pohled na stáda pasoucích se koní je pak krásným a zajímavým zpestřením výletu do blízkého okolí Slatiňan.

Prohlídky hřebčína

Návštěvníky uvítáme v následující termíny a časy:

od 1. dubna do 31. října úterý až neděle: 11:00, 13:00, 14:30 a 16:00 hodin

Provádíme pouze skupiny o minimálním počtu 5-ti isib,

Exkurze s vyšším počtem osob a autobusové zájezdy je třeba objednávat písemně a zasílat min. 1 týden před uskutečněním akce.

Ideální je telefonická rezervace na tel. 469 681 135 - 7, 727 935 143
fax: 469 681 265 nebo e-mailem: sekretariat.slatinany@nhkladruby.cz

 

Kostel sv. Martina

Kostel sv. Martina Kostel sv. Martina Kostel sv. Martina Kostel sv. Martina

Je dominantou Slatiňan. V roce 1881 byl původní barokní kostel zbourán a na jeho místě byl vystavěn podle plánu místního stavitele Františka Schmoranze nový v pseudogotickém stylu.

 

Kočičí hrádek

Kočičí hrádek Kočičí hrádek

Je to takové malé pohádkové království, nazvané poeticky Kočičím hrádkem, které dala postavit kněžna Vilemína Auerspergová. Miniatura je vystavěna na nedaleké lesní skalce, a byla určena pro zámecké děti. Kněžna však netušila, že jeho stavbou udělá radost a potěšení mnoha pokolením těch nejmenších návštěvníků a turistů, pro které se stal hrádek vyhledávaným místem výletů a her.

Nesmíme opomenout Naučnou stezku ke Kočičímu hrádku, na které je instalováno 9 informačních tabulí a je 2 km dlouhá.

 

Návrší Vrchlického

Návrší Vrchlického Návrší Vrchlického

Rozprostírá se nad třešňovým sadem s pamětní deskou od O. Španiela, která připomíná opakovaný pobyt Jaroslava Vrchlického v našem městečku. Velice zajímavý je i obraz Panny Marie, který je umístěný na křemencové skále v kamenném podstavci.

 

Škrovád

Škrovád - skály Horolezecké stěny ve Škrovádě

Místní část Slatiňan Škrovád leží na pískovcích druhohorního stáří při řece Chrudimce. Dříve se zde těžil pískovec, dnes jsou lomy opuštěné. Jsou však známým a vyhledávaným cílem horolezců, které skály využívají jako cvičné horolezecké stěny.